Quantcast
Channel: Právna poradňa - Ficek & Ficeková
Viewing all 238 articles
Browse latest View live

Osobný bankrot počas materskej

$
0
0
Otázka používateľa: 
bazilka2

Dobrý deň, mám komplikovanú osobnú situáciu ohľadom financií. Pred pá rokmi som si s otcom brala hypotekárny úver, kde ja som hlavný dlžník a otec je spoludlžník na spomínanom hypoúvere. Z rôznych dôvodov (už teraz irelevantné riešiť) je ale celý dom na katastri písaný na otca - čiže ja v tomto smere nemám žiaden majetok, iba dlh.

Odpovedá: 
JUDr. Milan Ficek, advokát, Bratislava

Dobrý deň,
v prípade, ak je výška úveru príliš vysoká a po predaji nehnuteľnosti na dražbe (počítajte cca 75 % hodnoty nehnuteľnosti) by zostal dlh, banka by ho žiadala od Vás.
Preto je osobný bankrot (oddlženie) vhodné riešenie.
Keď súd rozhoduje o oddlžení, pozerá sa aj na Váš príjem, ak by ste nemali žiadny alebo takmer žiadny, nemusel by rozhodnúť o tom, že dôjde k oddlženiu, súd musí vidieť skutočný záujem dlžníka oddlžiť sa a uspokojiť v čo najvyššej miere svojich veriteľov. Odporúčam Vám v súvislosti s oddlžením kontaktovať advokáta vo svojom okolí, ktorý sa vyzná v tejto problematike.

JUDr. Milan Ficek, advokát Advokátska kancelária Bratislava Ficek & Ficeková

čítať viac


Únos dieťaťa na Slovensko

$
0
0
Otázka používateľa: 
Hajanka

Dobry den,
zijem v zahranici s 5 mes synom ktoreho mam s terajsim partnerom (Slovakom) a 10r synom z byvaleho manzelstva.

Odpovedá: 
JUDr. Milan Ficek, advokát, Bratislava

Dobrý deň
pokiaľ nemáte dieťa zverené do svojej starostlivosti alebo otec do svojej starostlivosti, ak by ste s dieťaťom odišli na Slovensko, nešlo by o únos dieťaťa v zmysle trestného zákona (teda by ste sa nedopúšťali trestného činu). Takéto konanie vo Vašom prípade by nebolo únosom.
Výživné na dieťa ako aj zverenie dieťaťa vo Vašom prípade je potrebné riešiť v mieste obvyklého pobytu dieťaťa (t.j. v tomto prípade v zahraničí) a nie na Slovensku. Na slovensku by Vám súd žalobu zamietol.
Rovnako predbežné opatrenie by ste museli riešiť v zahraničí na súde.

Nahlásenia únosu na Slovensko sa teda vôbec nemusíte obávať.

JUDr. Milan Ficek, advokát Advokátska kancelária Bratislava Ficek & Ficeková

čítať viac

PN počas výpovednej lehoty

$
0
0
Otázka používateľa: 
getika

Dobrý deň, poprosím o radu. Dala som výpoveď - k 31.12.2014 uplynie výpovedná lehota, potrebujem ísť k lekárovi, pravdepodobne budem PN, no zamestnávateľ by vedel k 1.12.2014 prijať nového zamestnanca - musela by som podpísať novú

Odpovedá: 
JUDr. Milan Ficek, advokát, Bratislava

Dobrý deň,
pokiaľ sa viete so zamestnávateľom dohodnúť, nemusíte to riešiť výpoveďami ale dohodou o skončení pracovného pomeru. Môžete sa presne dohodnúť, kedy končí pracovný pomer (ktorým dátumom). Zamestnávateľ Vám nedá výpoveď, pretože by na to musel mať dôvod uvedený v paragrafe 63 Zákonníka práce. Výpovedná doba plynie od prvého dňa mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci, kedy bola výpoveď doručená zamestnancovi, nemôže teda svojvoľne určiť výpovednú lehotu a jej plynutie.

JUDr. Milan Ficek, advokát Advokátska kancelária Bratislava Ficek & Ficeková

čítať viac

Rozvod a hypotéka

$
0
0

Otázka používateľa: 

lan74

Dobrý deň prajem. Manželka podala žiadosť o rozvod, ale odmieta prispievať do spoločných nákladov a to : hypotéka , SIPO,voda, elektrika. Toto všetko som odjak živa platil ja, no teraz po zaplatení týchto položiek mi neostane takmer nič na bežný život. Poradte mi prosím, akým spôsobom by som sa mohol dopracovať k tomu, aby aspoň polovicu platila ona.Ďakujem.

Dobrý deň, pokiaľ ide o rozvod a hypotéku, je potrebné najskôr vedieť, že pokiaľ platíte spoločnú hypotéku Vy a ste stále manželia, potom platí, že ju platíte obaja. 

Je veľmi problematické donútiť druhého manžela, aby platil hypotéku, pokiaľ sa nechcete dostať do úverového registra kvôli neplateniu hypotéky. Potom Vám už minimálne 5 rokov žiadna banka neposkytne žiadny úver.

Pokiaľ by ste platili hypotéku už po rozvode, máte právo požadovať uhradiť od nej polovicu splátok, ktoré ste platili po rozvodu na spoločný úver. 

Existuje však riešenie aj na čas do rozvodu: AK by ste platili počas manželstva úver z peňazí, ktoré nepatria do BSM (bezpodielového spoluvlastníctva) - napríklad z daru, dedičstva, potom by ste mali právo tieto peniaze (zaplatené počas manželstva z majetku nepatriaceho do BSM) požadovať nahradiť po rozvode v zmysle § 150 Občianskeho zákonníka.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

www.ficek.sk 

Úprava styku s maloletou dcérou

$
0
0

Otázka používateľa: 

Lubosss

Prajem pekný deň, chcel by som sa s Vami poradiť. Manželka odo mňa odišla ešte koncom októbra minulého roka a zobrala so sebou aj našu 4 ročnú dcéru. Čo sa týka styku s maloletou, nebráni mi v tom, lenže nechce mi ju dať domov ani aspoň cez víkend. Momentálne prebieha súdne konanie ohľadom úpravy styku, lenže viem,že to ešte istú dobu bude trvať... Aké mám možnosti mať ju doma aspoň každý druhý víkend pokiaľ nenadobudne rozhodnutie súdu právoplatnosť?

Dobrý deň, ak ste boli dovtedy, kým sa manželka odsťahovala zo spoločnej domácnosti v denno-dennom styku s dieťaťom, je vysokopravdepodobné, že súd Vám upraví styk tak, aby ste boli s dieťaťom každý druhý víkend (aj s prespaním). Výhodou je, že bývate v tom istom dome (aj keď to nie je podmienka). 

Máte možnosť požiadať súd o vydanie predbežného opatrenia, ktoré bude platiť dokedy súd nerozhodne záväzne vo veci samej. Ide o skrátené konanie, súd zaviaže matku, aby Vám dieťa dávala. Je veľmi dôležité správne formulovať návrh na vydanie predbežného opatrenia. 

Pokiaľ ide o výživné, nie je možné bez ďalších informácii určiť, čo by bolo primerané výživné.

 

JUDr. Barbora Ficeková, advokátka Bratislava

www.ficek.sk

Výživné na plnoleté dieťa

$
0
0

Otázka používateľa: 

Batalová Sabína

Dobrý deň prajem
Mám 19 rokov a nebývam so svojimi rodičmi, mama mi zomrela a od otca som odišla, dostávam polovičné sirotské. Stále chodím na strednú školu a chystám sa aj na vysokú, ak mám možnosť privyrobím si nejakou brigádou ale ani to nestačí. Chcem sa spýtať či mám nárok na výživné z otcovej strany a ak áno ako sa k nemu dostanem.
Ďakujem Úsmev

Dobrý deň, na výživné od otca máte nárok. Ak otec nebude platiť dobrovoľne, musíte sa obrátiť na súd. Môžete požiadať o pomoc aj advokáta. Advokát môže požadovať uhradiť svoju odmenu aj od dlžníka, preto Vás zastupovanie nemusí nič stáť a budete to mať po právnej stránke v poriadku.

 

JUDr. Barbora Ficeková, advokátka Bratislava

www.ficek.sk

Napadnutie kúpnej zmluvy

$
0
0

Otázka používateľa: 

moncicakova

Dobrý deň,
V roku 2009 môj manžel dostal od rodičov polovicu rodinného domu,kúpno-predajnou zmluvou v ktorej stoji že dohodnutú sumu 24000eur vyplatí kupujúci predávajúcim pri podpise kúpnej zmluvy,ktorú skutočnosť predávajúci potvrdia svojím podpisom.Po vzájomnej dohode im tuto sumu nevyplatil.

Dobrý deň, pokial je v zmluve uvedené, že podpisom potvrdzuju uhradenie kupnej ceny, potom ich sanca na uspech z dôvodu, že kupna cena nebola vyplatená, v podstate nulová. Navyše od roku 2009 uplynulo už vela casu a doteraz to nikton nenapádal. 

Pokiaľ nehnuteľnosť je možné rozdeliť na dve samostatné bytové jednotky, potom by som to na Vašom mieste začal robiť. Ak s tým nebudú súhlasiť, môžete sa obrátiť na súd. 

JUDr. Milan Ficek, advokát, Bratislava

www.ficek.sk

Zrušenie vyživného pre plnoleté dieťa

$
0
0

Otázka používateľa: 

nadenka Nadja

Dobrý deň,ja by som prosila o jednu právnu radu.Môj syn ukončil 1.stupeň VŠ v júni 2015,2 mesiace bol evidovaný na Úrade prace,bez príjmu,v septembri odišiel do Anglicka,kde mal iba brigády a až od januára pracuje.Ex požiadal súd o zrušenie výživného ku dňu 1.júla 2014,žiadosť na súd prišla 13.januára 2015.Sud žiadosti exmanžela vyhovel.Vo Vašich odpovediach som čítala,že súd môže zrušiť výživné iba ku dňu podania žiadosti,ako je to možne,že vo Vranove výživne bolo zrušené 8 mesiacov dozadu?Ako mam dokázať,že syn nebol schopný sám sa živiť,nakoľko v pracovnom pomere je od januára 2015?

Dobrý deň, 

pri plnoletom dieťati nie je možné rozhodnúť o výživnom spätne. To je možné iba pri maloletom dieťati. Proti rozhodnutiu je potrebné podať odvolanie. 

Hoci primo v zákone o rodine nenájdete ustanovenie o tom, že je možné zrušiť pri plnoletom dieťati výživné iba od podania návrhu, vyplýva to z analógie práva, ktoré je možné v tomto prípade využiť. Preto je potrebné odvolanie správne odôvodniť po právnej stránke. 

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

www.ficek.sk


Zrušenie vyživného pre plnoleté dieťa

$
0
0

Otázka používateľa: 

nadenka Nadja

Dobrý deň,ja by som prosila o jednu právnu radu.Môj syn ukončil 1.stupeň VŠ v júni 2015,2 mesiace bol evidovaný na Úrade prace,bez príjmu,v septembri odišiel do Anglicka,kde mal iba brigády a až od januára pracuje.Ex požiadal súd o zrušenie výživného ku dňu 1.júla 2014,žiadosť na súd prišla 13.januára 2015.Sud žiadosti exmanžela vyhoviel.Vo Vašich odpovediach som čítala,že súd môže zrušiť výživné iba ku dňu podania žiadosti,ako je to možne,že vo Vranove výživne bolo zrušené 8 mesiacov dozadu?Ako mam dokázať,že syn nebol schopný sám sa živiť,nakoľko v pracovnom pomere je od januára 2015?

Otázka bola už zodpovedana,bola pridaná viackrát.

Zrušenie vyživnáho pre plnolete dieťa

Nezaplatene pozicky

$
0
0

Otázka používateľa: 

Zuzana Pivkova

Dobry den. Chcem sa opytat mam nezaplatene pozicky a uz mi prisiel papier ze ma daju na sud. Lenze medzi casom ma mama odhlasila s trvaleho pobytu a kde mi pride papier zo sudu? Poslu mi ho na poslednu trvalu adresu alebo ako ma oboznami sud o zacati konania? A este sa chcem opytat mozu ma na slovensku pre dlhy zavriet do basy? Som v zahranici tak si postu nemozem na poste vyzdvihnut preto ma zaujima ci to poslu na poslednu adresu. Alebo ako ma oboznamia. Dakujem za odpoved

Dobrý deň, ak budete mať prihlasený trvaly pobyt v SR, tak Vám budú doručovať zásielky na túto adresu. Môžete si však zriadiť aj doposielanie na inú adresu. Ak Vás nikde nezastihnú, môže Vám byť ustanovený opatrovník a rozhodnú bez Vašej účasti. Za dlhy môžete byť aj odsúdený, ak ste konali v úmysle, že dlh nezaplatíte.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

www.ficek.sk

Prosba

$
0
0

Otázka používateľa: 

Plavka122

Pekný večer.Chcela by som sa informovať ako mám postupovať keď má podvodnícka obrala o 540€.Zmluvy mám aj s jej číslom chcela by som podať trestne oznámenie za podvod mala to byt pôžička .

Dobrý deň, pokiaľ Vás oklamala a podali ste trestné oznámenie, počkajte so na výsledky vyšetrovania. Škoda je vyššia ako 266 eur preto môže ísť o trestný čin. Na podvodníkov je potrebné si dávať veľký pozor. Ich taktiky sú veľmi prešpekulované.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

www.ficek.sk

Výživné

$
0
0

Otázka používateľa: 

Danka2310

Dobrý deň, chcela by som sa informovať. Som slobodná matka a mám 9ročnú dcéru. Na dcéru som nedostávala od jej otca výživné, lebo som ho nepotrebovala a náklady som zvládala sama. Ale minulý rok som prišla o prácu a podala som na Okresný súd v Žiline návrh na výživné. Podala som ho v máji 2014. Do 14 dní mi prišilo oznámenie, že moju dcéru zastupuje kolízny opatrovateľ, ten nás aj navštívil a zisťoval podmienky a odvtedy nič. Zo súdu som žiadne vyrozumenie nedostala. Ako sa môžem domôcť výživného?

Vopred ďakujem za odpoveď

Dobrý deň, pokiaľ sa od mája 2014 už nič viac neudialo, potom napíšte súdu list a požiadajte ich o oznámenie, čo je s Vašou vecou, napíšte, kedy ste podali návrh. Môžete skúsiť aj zavolať na súd a žiadať sa prepojiť do spisovej kancelárie (podľa spisovej značky, pod ktorou je vedené konanie). Zamestnankyne súdu Vám môžu povedať v akom je to stave. Ak by ste však nedostali odpoveď, tak sa môžete objednať na nahliadnutie do spisu. V spise uvidíte, čo sa dialo. V takýchto prípadoch je najčastejším dôvodom doručovanie písomností na adresu odporcu, pravdepodobne majú s týmto doručovaním problémy.

JUDr. Barbora Ficeková, advokátka Bratislava

www.ficek.sk

Vyporiadanie dedičstva po 60- tich rokoch

$
0
0

Otázka používateľa: 

Zuzana 8

Dobrý deň.
Prišlo mi predvolanie vo veci prejednania dedičstva po prastarom otcovi (zomrel v r. 1955). Keďže sa pojednávanie koná v Košiciach (momentálne žijem v BA) prišlo hneď aj Splnomocnenie, v kt. mám poveriť osobu na zastupovanie.

Dobrý deň, na tomto fóre sa neposkytujú vzory splnomocnení. Do splnomocnenia uvedte, ako si predstavujete, že sa naloží s pozemkami a s podielom. Malo by Vám byť aj zrejmé, čo je predmetom dedičstva a do splnomocnenia tieto pozemky aj uviesť. Aby sa nestalo, ze predmetom dedenia bude toho oveľa viac.

Tiež by bolo nespravne, keby ste uviedli iba to, že v prípade predaja z pozemkov, máte právo na podiel (to by bolo veľmi málo na to, aby boli Vaše práva chránené).

Splnomocnenie Vám odporúčam nechať si pripraviť odborníkom (advokátom) - nehľadajte pomoc u niekoho, kto nie je advokát. Už som videl veľa takejto "pomoci", ktorá spôsobila len ďalšie problémy a komlikácie. Niekedy jednou vetou alebo slovom pokazíte celý dokument, ktorý Vás mal chrániť. Každý vie dávať rady, ale Vy musíte mať aj istotu, že rady sú fundované. 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

www.ficek.sk

Inventúra bez mojej prítomnosti, manko

$
0
0

Otázka používateľa: 

thom

Dobrý deň.

Dobrý deň, Vami popisovaný prípad dosť neštandardný. Postup pri zisťovaní schodku na zverených hodnotách je upravený v zákonníku práce. Zamestnávateľ nemôže najskôr tvrdiť, že žiadne manko nebolo spôsobené a nejskôr zmení názor...

Zamestnávateľovi pošlite doporučený list, v ktorom ho upozornite na vyššie uvedené nezrovnalosti.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

www.ficek.sk


Odchod od manžela s deťmi

$
0
0

Otázka používateľa: 

Môžem odísť od manžela s deťmi bez rozvodu?

Dobrý deň, s manželom sme spolu 12 rokov, máme 3 deti. Prostredný syn pôjde od septembra do školy, najmladší bude mať 3. Obaja sme dobrí rodičia, ale my dvaja si už vôbec nerozumieme, nekomunikujeme spolu, navyše manžel je hrozne žiarlivý. Ak by som sa chcela od manžela odsťahovať k rodičom, čo je 150 km, musím mať súhlas manžela? Nechce sa rozviesť,vraj na to nikdy nepristúpi. Ako mám postupovať? Bude súd zohľadňovať, že najstaršie dieťa v mieste trvalého bydliska už 4 roky navštevuje Zš?

Dobrý deň, odsťahovať sa od manžela pred rozvodom samozrejme môžete. Manžel má však právo rozhodovať o podstatných záležitostiach týkajúcich sa detí. O tom, že dieťa nastúpi do inej školy je dôležitá vec. Nezriedka sa stáva, že matka odíde do iného mesta bez súhlasu, prehlási dieťa do inej školy. Pokiaľ otec nepodá návrh na súd, aby rozhodol o nezhode Vás ako rodičov o tom, kde bude dieťa chodiť do školy, tak tam môžete zostať. Súd bude posudzovať konkrétne okolnosti Vášho prípadu. Je potrebné si uvedomiť, že svojvoľný odchod do iného mesta ešte neznamená, že to bude súd akceptovať. Naozaj je potrebné hlbšie preskúmať dôvody odchodu, prostredie, školu, záujmy detí a iné...

Pri takej vzdialenosti (a inej škole) je málo pravdepodobné, že súd zverí dieťa (deti) do striedavej starostlivosti. 

To, či môžete prísť o deti závisí od toho, aká ste matka. Matky majú výhodu, u nás súdy preferujú skôr matky pri zverení detí do osobnej starostlivosti, preto je potrebné, aby ste to využili vo svoj prospech. Dôležité je to, čo budete hovoriť na súde, čo uvediete do návrhu. Preto je potrebné sa na súdne konanie dobre pripraviť.

 

JUDr. Barbora Ficeková, advokátka Bratislava

www.ficek.sk

PN po ukonceni pracovneho pomeru

$
0
0

Otázka používateľa: 

zuzana13

Dobry den, prosim o radu. Dnom 1.4.2015 koncim pracovny pomer na dobu neurcitu. Nakolko mam dvojmesacnu vypovednu lehotu a nechcem sa, resp. so zdravotnych dovodov sa tam nemozem vratit na tie dva mesiace, tak by som chcela ist na PN. Niekto mi vsak povedal, ze sa mi PN do vypovednej lehoty nepocita a tie dva mesiace si musim odrobit. Ak dam vypoved dohodou, tak ma zasa UpSvaR nezaregistruje a nevznika mi narok na podporu. Co by bolo pre mna najlepsie, aby som odisla a viac sa tam nemusela vratit? 

Dobrý deň, nie je dôvod, aby sa pracovný pomer sknončil inak, ako termínom, ktorý vznikol na základe iného právneho úkonu (napríklad dohody o skončení pracovného pomeru, výpoveď). Pracovný pomer sa skončí v dohodnutom termíne.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

www.ficek.sk

Musim dat dieta exovi ked je chore?

$
0
0

Otázka používateľa: 

zuzka

Dobry den.

Potrebujem rychlo radu,prosim.Zajtra je neparny vikend a neparne vikendy ma mat dceru ex,ale malá je chora.Smola je,ze dnes mam ukoncenu marodku(lebo cez vikendy nerobim) a mam potvrdenie,ze malá moze ist do kolektivu v pondelok.Ex mi volal,ze ked mu zajtra dieta nedam,pride s policiou.Ako to mam riesit?Malá este pokasliava a chcem ju nechat doma doliecit.Prosim,pomozte.

Dobrý deň, pokiaľ je dieťa choré, ešte to neznamená, že ho v čase jeho styku nemôže mať. Dieťa by ste mu nemuseli dať iba v prípade, ak by dieťa malo takú chorobu, že odovzdanie dieťaťa otcovi v čase jeho styku by vážne ohrozilo jeho zdravie alebo život. 

Veľa matiek sa domnieva, že musí mať dieťa potvrdenie od lekára, že je choré. 

Preto je potrebné správne rozlišovať medzi chorobami, ktorými sa ohrozí život  alebo zdravie a tými chorobami, pri ktorých nič nehrozí.

JUDr. Barbora Ficeková, advokátka Bratislava

www.ficek.sk

Nájomná zmluva na pozemok

$
0
0

Otázka používateľa: 

v.e.n.i

Dobrý den, chcela by som Vás poprosit o radu v mojej situácii.moja krstná mama mi ponukla pozemok so starým domom s tým, že ho možem užívat a po jej smrti ho zdedím iba ja a nikto iný z rodiny..Ale nechce ten pozemok na mna prepísat z uplne pre mna nezmyselných dovodov, že som ešte mladá , niesom vydatá atd :) Právnik jej poradil , aby to spravila formou nájomnej zmluvy, čo je pre nu určite výhodne ale pre mna s priatelom asi riziko.Obávame sa toho, že tam vrazíme nemalé peniaze , nebude to nikoho z nás a ešte k tomu si to nebodaj o par rokov krstná rozmyslí a zruší nám nájomnu zmluvu.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

Dobrý deň, 

pokiaľ ide o Váš problém, ak Vaša krstná mama nechce na Vás previesť vlastnícke právo k pozemku, nezostane nič iné, iba ošetriť to tak, aby v prípade, ak si to rozmyslí, ste neboli na tom škodná.

Sú viaceré možnosti, ako by sa to dalo riešiť. Prvá možnosť je zmluva o budúcej zmluve. Môžete sa dohodnúť, že Vám pozemok daruje napríklad o 5- 10 rokov (prípadne aj viac). Môžete tam dať akýkoľvek čas, keď podľa nej už nebudete mladá :). 

Ak by sa jej niečo stalo, tak právni nástupcovia budú viazaní týmto jej prejavom vôle a budú musieť s Vami uzatvoriť darovaciu zmluvu po uplynutí uvedeného obdobia. 

Ďalšia možnosť je uzatvoriť zmluvu o užívaní pozemku (teda nie nájomnú zmluvu, ktorej podstatnou náležitosťou by bolo nájomné). Išlo by o to, že by ste sa dohodli, že môžete pozemok užívať buď na dobu určitú alebo neurčitú s tým, že môžete do nehnuteľnosti investovať svoje peniaze. A ak by sa náhodou stalo, že by požadovala vrátiť späť nehnuteľnosť, potom sa prihliadne aj na vložené investície, či už tak, že Vám ich preplatí alebo iným spôsobom.

Čo sa týka stavebného povolenia, môžete to vybavovať aj namiesto nej, musíte mať ale na to splnomocnenie.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

<a href="http://ficek.sk">Advokátska kancelária Bratislava</a> Ficek & Ficeková

 

Rozdelenie - kúpa spolupodielu

$
0
0

Otázka používateľa: 

nana272

Dobrý den, chcela by som vas poprosit o informaciu resp. radu ako postupovať pri mojom probleme

 Po matke som zdedila pozemok vedeny podla výpisu z katastra nehn. ako parcela E, mimo zastavaneho uzemia obce, jedna sa o jeden list vlastnictva na ktorom su uvedene 3 parcely s roznou výmerou v m2-  1066 m2, 1410m2,931m2,

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

Dobrý deň, ako spoluvlatník máte právo požiadať o vysporiadanie spoluvlastníctva. Dôležité je, či je pozemok deliteľný. Ak sa nachádza mimo zastavaného územia obce (extravilán), tak tam je obmedzené delenie pozemkov výmerou (2 resp. 5 tisíc m2 na podiel). 

Postupujte tak, že oslovíte spoluvlastníčku, požiadate ju o vysporiadanie, navrhnete jej spôsob vysporiadania a ak bude suhlasiť, tak uzatvoríte dohodu o zrušení a vysporiadaní spoluvlastníctva. Ak je tam exekúcia na jej podiel, potom bude potrebné rokovať aj s exekútorom. Ak by ste sa nevedeli dohodnúť, nezostane nič iné ako súdna cesta.

Exekútor pri dražbe nehnuteľnosti je povinný ponúknuť na odkúpenie spoluvlastníckeho podielu nehnuteľnosť najskôr Vám ako spoluvlastníčke, a až následne tretím osobám. Takže exekútor Vás bude musieť kontaktovať.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

http://ficek.sk

Advokátska kancelária Bratislava</a> Ficek & Ficeková

Viewing all 238 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>